DYNO TESTİ

DİNAMOMETRE (DYNO) TESTİ NEDİR?

Dinamometre yani dyno Buradan çıkan sonuç aracın motor durumunu gösteren bir değer değildir. Yalnızca aracın ürettiği gücü gösterir. Bu testte makinenin üzerinde araç  tekerlekleri için silindirler bulunur. Otomobilin tekerlekleri bu silindirin üzerine gelecek şekilde sabitlenir (sağ ve sol taraftan araç emniyet zincirleri ile bağlanır). Sabitlenmesinin nedeni ise yüksek hızlara çıkacak olan araç sağa sola kaymaması ve araca herhangi bir zarar vermemesi için.

DYNO Testinde Neler Yapılır ?

Dinamometre yani dyno test işleminde silindirlerin üzerine getirilen araçlarda özellikle turbo motorlu ise turbo kesilene kadar gaza basılır. Buda aracın dyno üzerinde 160 ile 240 km hıza çıkması demektir. En önemli konu ise araç yol alıyormuş gibi yani sürüş testi için fan ve radyatörlerin önüne hava akımı yapması için güçlü hava akımı verilir. Bunun yapılmasının sebebi motorun soğutma işlemini yapması ve araç motorunun hararet yapmaması için önemlidir. Güven oto ekspertiz ile sizde bu hizmetten yararlanarak aracın motor gücünü öğrenebilirsiniz.

 Araç satın almak isteyen kişiler için büyük bir önem taşıyan dyno oldukça önemlidir. Uzun kilometre yapmış araçlarda zamanla bir performans eksikliği yaşanabilir ve noter işlemleri sırasında aracın kaç beygir gücünde olduğu yanlış yazılabilir bu gibi durumlar için güven oto ekspertiz merkezinde dyno testi yaptırarak araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Dinamometre testi uzman ekip ile birlikte yapıldığından dolayı yanılma payı asla olmamaktadır. Ayrıca makina üzerinde teste tutulan aracın motor mekanik ve beyininde var olan hatalarda ortaya çıkmaktadır.

 Dyno testinde yapılan İşlemler;

  • Soğutma hortumlarına bakılır
  • Akü kontrolü
  • Radyatör ve motor yağları kontrolleri yapılır
  • Motor ve ses izolasyonları 
  • Motor performans kontrolleri 
  • Motorun elektrik aksamı ve boru kontrolleri

Önemli Not: Otomatik vites araçlarda DYNO Testi önermiyoruz. Aktarma grubuna zarar veriyor.

Sizde Profesyonel Oto Ekspertiz Hizmeti Almak İstiyorsanız

İletişim