Ekspertiz Raporu Nedir

Ekspertiz Raporu Nedir

Ekspertiz Raporu Nedir

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Temelde oto ekspertiz raporu Otomotiv dünyasında ikinci el arabalar için bir rapordur. İkinci el bir otomobilin gözle görünen ya da görünmeyen arızalarını ortaya çıkaran rapora oto ekspertiz raporu denir. Bir nevi otomobilin check up sonucudur. Ekspertiz raporu ile alacağınız otomobilin daha önce kaza yapıp yapmadığını, değişen ya da arızalı bir parçasının olup olmadığına bakarak aracın değerini belirleyebilirsiniz. Böylece ekspertiz raporu alıcıya güven verir.

İkinci El Otomobilde Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Oto ekspertiz raporu, alacağınız otomobili güvenle uzun yıllar kullanabileceğinizden emin olmanız için çok önemlidir. Otomobil alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, aracın motoru ve motorla ilgili aksamıdır. Ekspertiz raporu ile aracın motoru hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Motorda değişen bir parça var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

Detaylı bir oto ekspertiz raporunda motorun yanı sıra otomobilin iç aksesuarları da kontrol edilir. Aracın kaportasında, tamponunda ve bagajında bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Aracın elektronik sistemleri incelenir. Hayati donanımlardan olan frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. Yine dışındaki boyanın orijinal mi olduğu yoksa sonradan mı yapıldığı kontrol edilir. Aracın dosyası kontrol edilerek daha önceden bir kaza yapıp yapmadığı, yetkili bir serviste parça değiştirip değiştirmediğine bakılır.

Arabanın kilometresiyle oynandığı nasıl anlaşılır?

Özetle detaylı bir ekspertiz raporunda hem arabanın resmi kayıtlarında olan ve söylenmeyen bir durumun hem de sistemler tarafından kayıtlara geçmemiş bir değişim olup olmadığı en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Ekspertiz raporu sayesinde otomobilinizi aldıktan sonra bilmediğiniz bir durumla karşılaşma endişeniz en aza iner.

Oto Ekspertiz Rapor Çeşitleri

Ekspertiz raporları genel olarak, yaptırmak istediğiniz muayenenin ayrıntısına göre birkaç çeşide ayrılabiliyor. Bütçenize göre size uygun olabilecek raporu yaptırmanız mümkün. Genelde ekspertiz raporları 2 ya da 3 paket halinde bölünüp sunulur.

Otomobil İçin Ekspertiz Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Satın alacağınız arabayı, otomobil tamiri yapan bir yere götürüp ekspertiz yaptırabilirsiniz; ancak çoğu zaman sonrasında elinizde yazılı bir belge olmayacaktır. Ekspertiz raporu denen bu yazılı belge için otomobil markalarının servislerine ya da bu iş için sertifikası olan ve yazılı belge veren bir servise gitmeniz gerekir. Tabii bu servislerde yoğunluk olabileceğinden önceden randevu almanız faydalı olacaktır.

oto-ekspertiz-raporu

 

Diğer Blog Yazılarımız

Yorumlar


    Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol !


Yorum Yap