Araç Alacaklar Dikkat

Araç Alacaklar Dikkat

Araç Alacaklar Dikkat

İkinci El Araç Alacaklar Dikkat !Bir araç alacaksınız ama bir türlü karar veremiyorsunuz. Sıfır mı, ikinci el mi ? sıfır araçların avantajları kadar dezavantajları da var. Kafanızın iyice karışması çok doğal. Ödenen yüksek bedele rağmen bir kaç sene içinde aracın değerinin düşmesi söz konusu olması sizi ikinci el arac almaya yönlendiren çok önemli bir etkendir. Yıllardır çevreden duyduğunuz bu sorulara cevap bulursanız ikinci el araç almak için kafamız da hiç bir soru işareti kalmayacak.

Peki nedir bu sorular?
İkinci el araç alıken elbette dikkat edilmesi gereken bir çok konu vardır. Olası problemlerin önüne geçebilmek zararı minimuma indirebilmek için aracın gerçek piyasa değerini iyi araştırmak gerekir. Aksi takdirde aracı gerçek piyasa değerinin çok daha üstünde satın alabilir veya aldığınız araçtan memnun olmayabilir ve zarar edebilirsiniz.


Araç alırken mağduriyet yaşamamanız ve zordurumda kalmamanız, iyi bir tercih yapabilmeniz için ortak sorunları göz önünde bulundurarak sizlerle paylaştım.

Bütçenizi belirleyin !


Araç almadan önce bütçenizi net olarak belirlerseniz araç alımı esnasında karşılaşabileceğiniz sorunlar en aza iner. İkinci el araç alımı gerçekleşirken karşınıza çıkan tek masraf aracın fiyati değildir. Devir işlemleri, vergiler, sigortalar, aracı olduğu yerden alabilmek için yol masrafı gibi masrafları da bütçenize dahil etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir. Baktığınız ilanların bütçenize uygun olması sizi hem zamandan hem de paranızdan kazanmanızı sağlar. 

Aracın piyasa değerini öğrenin !

Satıcıya ulaşmadan önce seçtiğiniz ikinci el aracın piyasa değerini öğrenin. Araştırdığınız araçların aynı model, marka ve yaşta olmasına dikkat edin. Bugün araca ihtiyacımız olabilir bu yüzden bir arac alabilirsiniz. Fakat ilerleyen zamanlar da yeni bir araca ihtiyaç duyarken aldığınız aracı satmak durumunda kalabilirsiniz. İşte tüm bu ihtimalleri göz önün de bulundurarak aracın ikinci el piyasasındaki değerini, ne sıklıkla alınıp satıldığını takip etmeniz gerekir. Satın almak istediğiniz araçla ilgili ne kadar ilan olduğunu ve bu ilanların ne kadar süredir orada bulunduğunu inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.  

Satıcıyla iletişime geçin !

Yapacağınız ilk görüşmede şu temel soruları sormalısınız.

 

  • Aracı neden satmak istiyorlar?
  • Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
  • Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
  • Araç genel olarak ne durumda?
  • Motor durumu nasıl?
  • Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alın? 

Aracın kayıtlarını iyi araştırın!

"Hasar kaydı var mı ?"


Yetkili servislerde kasko ve trafiğin takip ettiği, trafik kazalarında takip tutanağı olan araçların önceki hasarları Trafik Sigorta Gözetim Merkezi tarafından kontrol edilir. Fakat Polis ya da Jandarma'nın işlemiş olduğu hasar tutanakları sorgulama sistemine dahil edilmez. Bu durum sonucunda Trafik Sigorta Gözetim Merkezi kaza anında tutulan tutanaklara ulaşamaz. Hasar kaydı gözükmediği için aracı bir test merkezine yani OTO EKSPERTİZE götürmeniz gerekir. Burada hasarın ne olduğunu ve masrafının ne kadar tutacağını detaylı biçimde kolayca öğrenebilirsiniz.
 
"Pert kaydı var mı ?"


Araç satın alacakların en büyük korkusundan biri olan daha önce büyük hasar almış bir aracı satın almak. %70 oranından daha fazla hasar alan otomobillere 'pert araç' deniyor. Pert araç sınıfına giren araçlar trafikte büyük tehlikeoluşturuyor. Lakin endişelenmeyin, alacağınız aracın pert kaydının olup olmadığını öğrenmek çok kolay. Telefonunuzun mesaj bölümüne aracın plakasını yazıp 5664'e göndererek pert kaydını kolayca sorgulayabilirsiniz. 

"Trafik cezası var mı ?"


İkinci el araç alırken sııkça sorulan sorulardan biri de aracın trafik cezasının olup olmadığı. Açıkcası bu konuda tasalanmanıza gerek yok. Çünkü trafik cezalarını ödemeden noter de devir işlemlerini gerçekleştirmek mümkün değil. Yine de aksilik yaşamak istemiyorsanız ve işinizi garantiye almak istiyorsanız trafik cezası sorgulamasını yapabilirsiniz. Ceza sorgulaması, Emniyet Genel Müdürlüğünün web sitesi üzerinden yapılıyor. 

"Muayenesi var mı ?"


Periyordik (belli aralıklarla yinelenen) araç muayenelerinde araçlar birçok ölçüte göre değerlendirilir. bu ölçütten bazıları; motor, fren sistemi, elektrik bağlantıları, sızdırmazlık ve yalıtım kontrolleridir. Satın almak istediğiniz aracı yakın zamanda muayeneden geçen bir araç olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece aracın kontrolleri yapıldığı için içiniz rahat olur ve muayene için ek masraf yapmamaş olursunuz. 

"Araç boyanmış olabilir mi ?"

Yakın zamanlarda Türkiye de ikinci el araç piyasasında bir Ekspertiz uzmanının açıklamasında çok fazla hilelerin döndüğünü ifade etmişti. Bu hileler ve gizli kalan kusurlar daha sonra aracı satın alan alıcıyı maalesef  mağdur etmektedir. dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur ise aracın boyanıp boyanmadığı. Çünkü hasarsız diye alınan aracın baştanuca boyandığı ve hatta bazı parçaların değiştirildiği sonradan ortaya çıkabiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmayı hiç birimiz isteyiz. Peki böyle bir sorunlakarşılaşmamak için ne yapmalıyız? Bagaj kapağı,  kapı araları, kaputun bittiği kısım gibi bölgerelere bakabilirsiniz. eğer deformasyonla karşılaşıyorsanız aracın daha önce boyanmış olması muhtemeldir.
   

"Aracın orjinal kilometresiyle oynanmış olabilir mi ?"

İkinci el araç alım-satımında güven esastır. Lakin zaman zaman bu güvenin sarsılmasına neden olacak durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. bunlardan bir diğeri de aracın orjinal kilometresi ile oynamak ve aslolan mesafeye daha az göstermek.  Bu sayede arcın km'si mesela 30 bin görünüyor ama aslında orjinali 150 bini geçmiş durumda. Bu da  ödediğiniz paraya kıyasla daha yorgun ve hırpalanmış bir motora sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu durumun önüne geçmek için almayı düşündüğünüz aracın geçmiş kilometre detaylarını, muayene girişlerini ve servis kayıtlarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. 3 yaşını doldurmamış ve daha önce muayene girmemiş araçların kilometresini ise özel serviste yapılan bakımları inceleyerek ulaşabilirsiniz. Bu sorunun kesin çözümü Ekspertiz raporudur. Ekspertiz raporu sayesinde araçla ilgiliaklınızda hiçbir soru işareti kalmaz, neye sahip olacağınız konusunda emin olursunuz. 


Aracı gözle görün ve test sürüşüne çıkın !

Aracı gün ışığında kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı kontrol edin. Aracın etrafında bir kaç tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın. Radyatörü kontrol edin. Motora göz atarak yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin. Aracınız Oto Ekspertize girmeden basit kontrollerini yapabilirsiniz. Araç içi ekipmanlarda yapacağınız dikkatli inceleme, aracın bu zamana kadar ne kadar özenli kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Yapacağınız test sürüşü anında aracın fazla ses yapması, titremesi, kliması, fren mesafesi gibi çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen yerleri kontrol etmelisiniz. İçinize sinmeyen yerlerde fazlaca vakit kaybetmeden vazgeçer, hem vakit kaybı yaşamaz hem de masraf yapmazsınız.

Mutlaka bir bilir kişiden yardım alın !

Aracı satın aldıktan hemen sonra aracınızı güvendiğiniz bir yetkili servise götürün. Araç alırken siz ekspertiz yaptırmamış olabilirsiniz. Fakat sizden alacak kişi mutlaka oto ekpertiz yaptıracaktır. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için sizde aracınızı mutlaka satın almadan önce ekpertize götürün. Araçlarınızı GÜVEN OTO EKSPEERTİZ'e de gönül rahatlığıyla getirebilirsiniz. Bu işteki hizmet, kalite ve farkı görmeniz için aracınızı götürebilirsiniz. Aracınız sadece cihazdan yada sadece gözle bakılması değil bir bütün olarak tam donanımlı kontrol ettirmek isteyenler için araştırılmaya değer. 


 

Diğer Blog Yazılarımız

Yorumlar


    Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol !


Yorum Yap